e-Ticaret Denetim Altına Alınıyor

İnternetin olgunluk seviyesine erişmeye ve internet üzerinden satış yapan sitelerin de ciroları artmaya başladı. Bununla birlikte şu ana kadar birçok yönden vergi bakımından kontrol altında olmayan noktalardan internet üzerinden yapılan satışlarda kayıt dışının önüne geçiliyor ki bu da güvenilir olmayan sitelerin yavaş yavaş ayıklanması anlamına geliyor ve bununla birlikte internetten satışa olan güven her geçen gün daha da artacak.

Bir defa öncelikle şu noktanın çok iyi bilinmesinde fayda var: İnternet üzerinden yapılmış olan tüm satışlarda yapılmış olan her işlem listeler halinde vergi dairelerinde mevcut. Firmaların tüm fatura kayıtlarını 5 yıl boyunca herhangi bir nedenden dolayı vergi dairesi tarafından istenmesi durumunda ibraz etmesi gerekiyor. Yani bugün bu yazdıklarımdan biri olmasa daha önümüzdeki 5 yıl içinde karşılaşacağınız durumlar.

İnternette yapılan satışlarda para transferi ne şekilde yapılabilir?

1- Aracı Kurumlar Vasıtasıyla Satış Yapıyor Olabilir:

Bununla ilgili olarak birkaç ay öncesinde denetim koordinasyon dairesi başkanlığı tarafından pilot illerde gerçekleştirilen denetlemelerde aracı kurumlardan yapılan satışların listeleri alınarak teker teker satış yapan kullanıcılar çay kahve içmeye davet edildi:) Birçoğunun 100.000 TL üzerinde cirosu varda ama herhangi bir şirketle alakası, faturası vb yoktu. Bunlara şirket kurduruldu, tutanaklar tutuldu. Yavaş yavaş da ilerleyen günlerde tüm Türkiye çapında yapılacak denetlemelerle aracı kurumlardan kar amaçlı olarak satış yapan fatura kesmeyen kullanıcıların yavaş yavaş ayıklanacağını düşünüyorum.

2- Bir Hesap Açtırıp Satış Yapıyor Olabilir:

Hesaplarda belli bir hareketin üzerinde olan filtreye takılmış olan kişiler yine çay kahve içmeye davet edildi. Bu denetlemelerin de her geçen yıl daha da artarak daha da sıkılaştırılarak devam edeceğini düşündüğümüzde bu şekilde yapılacak işlemlerin de önü ilerleyen günlerde tam anlamıyla kesilmiş olacak.

3-e-Ticaret Paketi Kullanıyor Olabilir:

Satış sitesini yaptırmak çok pahalı bir iştir ve ancak çok büyük çapta olan firmaların bu işi kendi bünyesinde bir ekibe yaptırma şansı mevcuttur. e-Ticaret paketi yazıp paketi ortak olarak 1.000 üzerinde firmada kullanılan 10 üzerinde ve onlardan da küçük boyutlarda olan ve her geçen gün artan e-ticaret paketi satışı yapan firmalar mevcut. Şimdiye kadar paket ücretini ödeyen herkes paketini alıp sitesini yapılandırıp kullanıyordu ama artık paket almak için sadece ücretini ödemek yetmeyecek. Ücreti ödedikten sonra imza sirküleri, oda kayıt belgesi, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi gibi birçok belgenin de e-ticaret paket servis sağlayıcı firmaya gönderilmesi gerekecek.

Bunların hepsi internetten yapılan alışverişe yönelik güvenin artmasını sağlayacak. Güven artacak, satışlar artacak, internetten satış yapan kazanacak, alış yapan kazanacak. Bu bakımdan henüz internetten satış yapmayanlara başlamalarını öneriyorum. Çünkü daha sonrasında bu mecraya adım attıklarında burada tutunmaları bugün başlamaları durumunda olacağı kadar kolay olmayacak. Bu sapaktan önceki son çağrıdır!

Bu yazı e-Ticaret kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>