Azimli Bambu

Bambu ağacının ilginç bir hikayesi var:

Önce ağacın tohumları ekilir,sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda hiçbir değişiklik olmamakla birlikte tohum alta kök salar. İkinci yıl da bu aynı şekilde kök salar. Üçüncü ve dördüncü yılda da toprağın içinde gelişmeye devam etmekle birlikte dışarıdan dışarıdan bir gelişim gözükmez. İşin sırrı sabırdır. Tıpkı yıllarca damlanın bıkmadan usanmadan belli bir periyotta aynı olayı tekrarlaması sonucunda taşı delmesi gibi. Ne de olsa taşı dele suyun şiddeti değil sürekliliğidir.

Beşinci yılın sonunda bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede boyu 27 metre olur. İnançlıdır minik bambu vazgeçmez. Zaten işin sırrı da bu değil midir? Başarıya ulaşmanın en önemli kısmı inanç ve azimdir. Bizim yapmaya çalıştıklarımızdan ne farkı var bambunun?

Bir şey yapmaya çalışırız.Onun için kısıtlı imkanlarımızı sonuna kadar kullanırız. Başlarda gelişim gözle görülür seviyede olmaz.Hatta değişim olup olmadığı bile belli değildir.Bambu bana ilham verdi aslında. Çok etkilendim. Bizim de bir girişimimiz var. Adı Mobilyakeyfi.Filiz altta gelişime devam ediyor.Yavaştan kafasını dışarıya çıkarıp ne olup bittiğine bakmaya başladı.Şimdiden 4.yılına girerken onbin civarında satışı başarıyla gerçekleştirdi.Toprağın üstüne kafasını tam çıkardığıktan sonra ona 27 metre bile az gelir.

Bu yazı Kıssadan Hisse kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>